Hołd pamięci Edwarda Gierka

31 lipca w dziewiątą rocznicę śmierci Edwarda Gierka na cmentarzu w Sosnowcu zgromadziło się kilkaset osób, by oddać hołd wielkiemu Polakowi, jakim był i pozostał w naszej pamięci Edward Gierek. Popularność jego osoby i dokonań dekady lat siedemdziesiątych sprawia, że w rocznicę jego śmierci przychodzą tłumnie nie tylko mieszkańcy Sosnowca, ale także ze Śląska, a nawet zjeżdżają delegacje i poszczególne osoby z odległych rejonów kraju.

O Jego zasługach przypomina powołany na wiosnę Instytut im. Edwarda Gierka oraz organizacje takie jak: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka oraz Społeczne Ogólnopolskie Stowarzyszenie im. Edwarda Gierka.

W przyszłym roku ma powstać w Sosnowcu izba pamięci poświęcona E. Gierkowi – zapowiedział w swoim wystąpieniu nad grobem E. Gierka Grzegorz Pisalski. – Należy mu przywrócić należne miejsce w historii. Trzeba odkłamać stereotypy serwowane najczęściej przez pseudohistoryków z Instytutu Pamięci Narodowej. Dorobek jego dekady sprawił, że Polska zajęła należne jej miejsce w dzisiejszym świecie – przekonywał poseł Unii Pracy.

W niedawnej kampanii wyborczej wiele ciepłych słów pod adresem Edwarda Gierka wypowiedział na wiecu w Sosnowcu Jarosław Kaczyński kandydujący na urząd prezydenta RP. – Choć był komunistą, to był komunistą patriotą. Opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał. Śmiano się z tego 10 miejsca na świecie, a ja się nie śmiałem. Wiedziałem, że to nieprawda, ale uważałem, że to zdrowa ambicja – mówił podczas czerwcowej kampanii prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Do jego oświadczeń przedwyborczych nawiązał w swojej mowie nad grobem Ojca eurodeputowany prof. Adam Gierek: - Wiele środowisk najchętniej wymazałoby nazwisko Gierek z historii, wymazałoby cały okres PRL-u. jednak, jak pokazuje ostatnia kampania, prawa strona mimo takich deklaracji jest świadoma dokonań mojego ojca.

W przyszłym roku przypada 10 rocznica śmierci byłego przywódcy Polski. Można się spodziewać, że będzie ona obchodzona tak samo uroczyście przez tych wszystkich, którzy wiedzą jak było i pamiętają.